• 343434
  • 7/24 Çalışma
  • Eskişehir Temizlik Şirketleri | Eskişehir Temizlik Rehberi | Eskişehir Temizlik
Eskişehir Temizlik Şirketi - Otel Temizliği

Otel Temizliği

image

Otel Temizliği

Otel temizliği ve Günlük Otel Temizliği yapılırken birçok teknikten yararlanılması ve değişik malzemeler kullanılması söz konusu olsa da en genel amaç, odaların kaliteden taviz verilmeden en kısa süre içinde check in durumuna getirilmesi. Burada az bir zaman içinde temizlik işleminin müşteri memnuniyetini sağlayacak ölçüde gerçekleştirilmesi büyük önem taşıyor.

Evi dışında bir yerde konaklayacak olanların, nerede kalacaklarını belirlerken fiyat, hizmet şartları, güler yüz gibi pek çok ölçütü bulunuyor. Bununla birlikte hiçbir kriter konaklama alanının yeterince temiz ve düzenli olması kadar önem taşımıyor. Bu nedenle otellerde müşterilere sunulacak odaların ve genel kullanıma açık alanların temizlik ve düzeninin sağlanması büyük önem taşıyor.

Bu bağlamda temizlik uygulamaları, farklı yöntemlerin bilinmesini, değişik temizlik malzemelerinin kimyası hakkında bilgili olunmasını, temizlikte kullanılacak gereçler ile makinelerin özellikleri ve gücü ile etkisinin, hangi uygulama için ne kadar zamana ve işgücüne ihtiyaç olduğunun bilinmesini gerektiriyor. Firmamız tarafından sunulan otel temizliği hizmetinde tüm bu hususlar, müşterilerinize en iyi ortamı hazırlamanızı sağlayacak şekilde uygulanıyor.

Günlük Otel Temizliği

Günlük Otel temizliği uygulamaları değişik ölçütlere göre gruplandırılıyor. Buna göre, zamana bağlı temizlikten söz edilebileceği gibi, materyale bağlı temizlik de söz konusu olabilir. Ayrıca çalışma ortamına ve kullanılan aletlere bağlı olarak da temizliğin gruplandırılması mümkün. Zamana bağlı olarak nitelendirilen günlük temizlik uygulamalarında günlük ve haftalık temizliğin yanı sıra aylık ya da sezonluk olarak da temizlik yapılır ve her biri için farklı işlemler uygulanır.

Sezonluk temizlik otelin mevsimlik çalışmasına ya da şehir oteli olmasına bağlı olarak sezon açılışında ya da kat kat uygulanabilir. Materyale bağlı temizlik uygulamalarında konaklama alanında bulunan farklı özellikteki yüzeylerin temizliği yapılır. Materyale bağlı temizlik talep ettiğinizde firmamız tarafından görevlendirilecek olan elemanlar cam ve metal yüzeyler ile taş, plastik, fayans, tekstil ve ahşap yüzeylerde, her bir yüzeye özel malzeme ve teknikle gerekli hijyeni sağlar. Kullanılan aletler bakımından günlük otel temizliği uygulamalarımız ise kuru, nemli ya da ıslak temizlik uygulamalarını içerir. Ayrıca yine bu grupta değerlendirilecek olan vakumla ve spreyle yapılan günlük otel temizliği de farklı alanlar için gerekli olabilir.

Otel Temizliği İçin Sıralama ve Süre Önemli

Otel temizliği uygulamalarında en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri kaliteyi düşürmeden temizlik süresini minimize etmek. Bunu sağlayabilmek için otel temizliği yapılırken belirli bir sıralama ile hareket edilmesi gerekiyor. Temizliğe başlanmadan önce ön hazırlık yapılması ve yeterli malzemenin görevlinin yanında bulunması süreyi kısaltmak bakımından önem taşıyor. Öncelikle müşterisi ayrılan odalardan başlanarak yatak yapımı, banyo temizliği ve yüzey bakımı, süpürme işlemlerinin ardından toz alma işlemi de yapılarak odalar açısından otel temizliği tamamlanmalı. Temizlik sırasında odaların havalandırılması ve çöplerin alınması da daha sağlıklı bir konaklama alanı oluşturmanın adımları arasında yer alıyor. Özellikle banyo ve tuvalet müşteriler açısından ilk göze çarpan ve otelin değerlendirilmesinde esas alınan noktalardan olduğundan firmamız tarafından gerçekleştirilen temizlik uygulamalarında, duş teknesinin temizliğine, klozetin kireç ve leke oluşumunu giderecek malzemelerle temizlenmesine, armatürlerin de su lekesi oluşmasını ve kireçlenme meydana gelmesini engelleyecek maddelerle temizlenmesine dikkat ediliyor. Temizlik kapsamında banyolar temizlenirken seramik duvarlar ve fayanslar ile aynalar da temizleniyor. Banyoda temizliğin nihai aşamasında ise zemin temizleniyor.

Otel temizliği kapsamında halılar temizlenirken doku özelliklerinin bilinmesi doğru uygulamanın ilk şartı olarak öne çıkıyor. Süpürme işleminin yanı sıra yıkama yapılacaksa halının renk haslığı bakımından kontrol edilmesi otel temizliği sırasında kullanılan malzemeler nedeniyle halının zarar görmesine neden olmamak bakımından önem taşıyor.